VIDEO | Trolling la nivel înalt! Rusul Medvedev se distrează la New York

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 02 septembrie 2019, ora 10:27,
medvedev
medvedev

Daniil Medvedev, cel mai în formă jucător al sezonului pe suprafaţă dură, s-a calificat în sferturile de finală la US Open. Rusul îşi continuă însă războiul cu publicul american.

Fanii din New York i-au devenit ostili la meciul cu Feliciano Lopez, atunci când au fost deranjaţi de comportamentul rusului. Medvedev i-a smuls un prosop unuia dintre copiii de pe margine, a aruncat cu racheta şi a intrat în conflict cu arbitrul de scaun. Totul a culminat cu momentul în care i-a arătat pe ascuns degetul mijlociu. Contestat dur de suporteri, Medvedev i-a ironizat pe fanii americani la final.

„Când mergeţi acasă şi dormiţi la noapte să ştiţi că voi mi-aţi dat toată energia. Cu cât veţi face asta mai mult, cu atât voi câştiga mai mult. Vă mulţumesc!” – le-a spus ironic Medvedev americanilor în interviul de la final.

Medvedev şi-a continuat duelul cu suporterii americani şi la meciul din optimi, în care l-a învins pe germanul Dominik Koepfer. „Am fost condus cu 1-0 la seturi şi 2-0 în setul al doilea. Am luat calmante, am avut dureri înaintea meciului, nu credeam că voi juca. Voi, fiind împotriva mea, mi-aţi dat atâta energie ca să câştig. Vă mulţumesc!” – a fost noua declaraţie a lui Medvedev.

În sferturi, Daniil Medvedev îl va întâlni pe Stanislas Wawrinka. Elveţianul a profitat de abandonul campionului Novak Djokovic, care a acuzat dureri la umăr în timpul partidei din optimi.

Medvedev a ajuns la zece victorii consecutive pe suprafaţă ‘hard’. Câştigător al turneului de la Cincinnati, rusul a ajuns acum pentru prima oară în sferturile unui turneu de grand slam.

Unul dintre cei mai talentaţi jucători din noua generaţie, Medvedev nu este străin de controverse. Anul trecut a fost acuzat de comportament rasist şi descalificat în timpul unui turneu din Georgia. În 2017, la Wimbledon, a primit o amendă de 10.000 de lire după ce a aruncat cu monede în direcţia arbitrului de scaun.