Echipa națională de tineret a României s-a pregătit pe terenul de nisip din incinta complexului în care sunt cazați ‘tricolorii’. Selecționerul Mirel Rădoi vrea să-i surprindă pe jucători la antrenamente, după sesiunea de la piscina hotelului.

Potrivit site-ului FRF, antrenamentul a fost unul intens, de forță explozivă. Jucătorii au fost împărțiți în 4 grupe și fiecare dintre acestea a executat, pe rând, câte un exerciții.

Ședința de pregătire s-a încheiat pe gazon, unde ‘tricolorii’ s-au duelat între ei, într-un joc școală.

A fost ultimul antrenament în formulă restrânsă. Pe parcursul zilei de azi, se vor prezenta în cantonament fotbaliștii convocați la prima reprezentativă: Ionuț Radu, Ionuț Nedelcearu, Tudor Băluță, Dennis Man, Ianis Hagi și George Pușcaș.

Cătălin Căbuz, implicat în jocurile de baraj pentru promovare/menținere în Liga 1, va ajunge în Italia pe 13 iunie.

România U21 s-a calificat la un turneu final după o pauză de 21 de ani și face parte din grupa C, alături de Anglia, Franța și Croația.

Cei 23 de jucători convocați de Mirel Rădoi la EURO 2019:

Portari: Ionuț Radu (Genoa), Cătălin Căbuz (Hermannstadt), Andrei Vlad (FCSB)

Fundași: Cristian Manea (CFR Cluj), Ionuț Nedelcearu (FC Ufa), Adrian Rus (Sepsi OSK Sf. Gheorghe), Alexandru Pașcanu (Leicester City), Virgil Ghiță (FC Viitorul), Florin Ștefan (Sepsi OSK Sf. Gheorghe), Radu Boboc (FC Viitorul)

Mijlocași: Tudor Băluță (FC Viitorul), Dragoș Nedelcu (FCSB), Alexandru Cicâldău (U Craiova 1948 CS), Andrei Ciobanu (FC Viitorul), Dennis Man (FCSB), Ianis Hagi (FC Viitorul), Florinel Coman (FCSB), Darius Olaru (Gaz Metan Mediaș), Denis Drăguș (FC Viitorul), Vlad Dragomir (Perugia)

Atacanți: George Pușcaș (Palermo), Adrian Petre (Esbjerg fB), Andrei Ivan (Rapid Viena)

Lista adițională îi cuprinde pe următorii: Mihai Butean (Astra), Deian Sorescu (Dinamo), Denis Ciobotariu (Dinamo), Ricardo Grigore (Dinamo), Andrei Radu (Concordia Chiajna), Răzvan Oaidă (FC Botoșani), Lorand Fulop (FC Botoșani), Valentin Costache (CFR Cluj), Valentin Gheorghe (Astra).

Campionatul European se va disputa în perioada 16-30 iunie, în 5 orașe din Italia și în San Marino: Bologna, Reggio nell’Emilia, Cesena, Trieste, Udine, Serravalle.

Programul grupei C:

18 iunie: România – Croația (San Marino, 19:30), Anglia – Franța (Cesena, 22:00)
21 iunie: Anglia – România (Cesena, 19:30), Franța – Croația (San Marino, 22:00)
24 iunie: Franța – România (Cesena, 22:00), Croația – Anglia (San Marino, 22:00)