VIDEO | Titlul în Bundesliga se decide în ultima etapă! Scenariul prin care Borussia poate lua campionatul

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 11 mai 2019, ora 18:00,
Bayern Leipzig

Și în Bundesliga titlul se decide în ultima etapă, așa cum este cazul și în Premier League.

Bayern a scos doar un egal la Leipzig (0-0), însă oaspeții au fost aproape să devină campioni: pe final, Lewandowski a bătut bine o lovitură liberă, însă balonul a trecut puțin pe lângă poartă.

Așa cum și-a obișnuit fanii, Borussia Dortmund a obținut o victorie grea cu Dusseldorf (3-2). La ultimul meci în fața fanilor Borussiei, Pulisic a deschis scorul, marcând primul său gol cu capul în Germania.

A fost 2-1 și apoi 3-1 pentru Dortmund, în prelungiri, după golul lui Gotze, însă Fortuna, care a jucat fără niciun fel de presiune, a dat gol imediat în 10 oameni, prin Kownacki, iar apoi a fost la un pas de marea lovitură în prelungiri.

Bayern are un avans de două puncte, iar cu un punct în fața celor de la Frankfurt este campioană. Dacă bavarezii pierd și Borussia se impune la Monchengladbach, atunci titlul se duce la Dortmund.

Hannover și Nurnberg au retrogradat în liga a doua, iar Stuttgart va juca barajul de menținere/promovare în Bundesliga.