VIDEO | Thriller pe Da Luz! Benfica poate pierde titlul după ce a fost bătută acasă de Santa Clara

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 24 iunie 2020, ora 09:30,
santa-clara
santa-clara

Vulturii au fost învinși cu 4-3 după ce se aflau în avantaj cu 10 minute înainte de final. Benfica pare a fi într-o criză profundă de la reluarea sezonului cu o singură victorie din 4 meciuri.

La egalitate de puncte cu rivala FC Porto înaintea rundei cu numărul 28, campioana Portugaliei nu s-ar fi gândit vreodată că s-ar putea împiedica de o echipă fără griji în acest final de sezon. Oaspeții au condus în două rânduri, dar dubla lui Carlos Vinicius părea să fie decisivă pentru victoria roș-albilor. Santa Clara a dat însă lovitura în al cincilea minut de prelungiri după ce egalase din penalty în minutul 82. Și cum Porto a câștigat aseară lejer în fața Boavistei, dragonii sunt acum primii în campionat cu trei puncte peste Benfica. Vulturii au doar o singură victorie din 4 meciuri de la reluarea sezonului.