VIDEO | Thriller la Hobart! Mihaela Buzărnescu, eliminată după un meci incredibil

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 08 ianuarie 2019, ora 10:34,
Buzarnescu San Jose

Mihaela Buzărnescu (locul 25 WTA) a fost învinsă de către elvețianca Belinda Bencic (55 WTA), scor 4-6, 6-3, 7-5, în primul tur al turneului de la Hobart, Australia.

Partida a durat două ore și 40 de minute și a fost extrem de spectaculoasă. Românca a început mai bine și s-a adaptat la condițiile de joc (vânt puternic). Elvețianca a greșit mult, fiind vizibil incomodată la serviciu.

În setul al doilea, Bencic a servit excelent, iar Buzărnescu n-a reușit niciun break.

Setul decisiv a fost un adevărat „roller coaster”, fiind înregistrate 9 break-uri: cinci pentru Belinda și patru pentru Mihaela. Românca a salvat patru mingi de meci, înainte de a fi învinsă.

În 2018, Mihaela Buzărnescu (30 de ani) a ajuns până în finala turneului de la Hobart. Prin urmare, va pierde destul de multe puncte în clasamentul WTA.

Deși nu are nicio victorie în acest an, Mihaela va fi printre capii de serie la Openul Australiei (14-27 ianuarie), primul turneu de Mare Șlem al anului.