VIDEO | Tătărușanu, erou în Franța! Portarul român a fost omul meciului Lyon – Lille

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 22 ianuarie 2020, ora 10:02,
tatarusanu lyon

Ciprian Tătărușanu (33 ani) a profitat la maxim de șansa primită în Cupa Ligii Franței.

Chiar dacă nu a fost titular în campionat pentru Lyon, Rudi Garcia i-a oferit o șansă portarului român seara trecută.

Tătărușanu a fost omul meciului în Lyon – Lille și și-a calificat echipa în finala competiției.

În prima repriză, oaspeții au deschis scorul prin Renato Sanches, în minutul 13, iar Lyon a restabilit egalitatea prin Dembele, care a transformat o lovitură de la 11 metri.

În ultimele minute ale meciului, gazdele au marcat golul de 2-1 prin Aouar, însă Lille a egalat tot printr-un penalty, transformat de Remy în minutul 90+3.

Meciul nu a fost decis în cele 90 de minute, astfel că prima finalistă a fost stabilită la loteria penalty-urilor.

Fotbaliștii lui Lyon au transformat fără probleme loviturile de la 11 metri, în timp ce oaspeții au ratat de două ori.

Bamba nu a reușit să îl învingă pe Tătărușanu, iar Sanches a trimis pe lângă poartă.

În marea finală, Lyon va întâlni câștigătoarea meciului PSG – Reims.