VIDEO | Tătărușanu a primit două goluri, dar Nantes a câștigat

FC Nantes, cu Ciprian Tătăruşanu în poartă, a câștigat meciul din deplasare cu Strasbourg, scor 3-2, în etapa a patra din campionatul Franței.

Gazdele au deschis scorul în minutul 21, prin atacantul Ludovic Ajorque. ‘Canarii’ au întors scorul până la pauză, după autogolul lui Stefan Mitrovic (34′) și reușita de senzație a lui Lucas Evangelista (45+2′).

În repriza a doua, Emiliano Sala (59′) a dublat avantajul oaspeților, iar Nuno Da Costa (81′) a stabilit scorul final.

Deși a primit două goluri, Ciprian Tătărușanu (32 de ani) a fost lăudat în L’Equipe pentru intervențiile sale din repriza a doua.

Cu un Tătărușanu excelent, Nantes a găsit resursele să întoarcă o situație complicată de golul lui Ajorque. Ciprian Tătărușanu și-a salvat apărarea cu mai multe intervenții sigure“, a scris prestigiosul cotidian francez.

FC Nantes a obținut prima victorie în noul sezon de Ligue 1 și are patru puncte după patru runde.

Ciprian Tătărușanu a fost convocat de către selecționerul Cosmin Contra pentru meciurile României din Liga Națiunilor, cu Muntenegru (7 septembrie, Ploiești) și Serbia (10 septembrie, Belgrad).