VIDEO | Tătărușanu a apărat un penalty pe Parc des Princes! PSG, în finala Cupei Franței

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 04 aprilie 2019, ora 07:49,
tatarusanu
tatarusanu

Paris Saint Germain s-a calificat în finala Cupei Franței, după victoria de pe teren propriu cu FC Nantes, scor 3-0. Portarul Ciprian Tătăruşanu a apărat un penalty executat de către Kylian Mbappe.

Marco Verratti a deschis scorul în minutul 29, cu un șut imparabil de la marginea careului.

În minutul 66, parizienii au primit o lovitură de la 11 metri, dar Tătărușanu a ghicit colțul și a reținut mingea trimisă de către Mbappe. Iniţial, atacantul francez a trimis mingea în poartă, însă arbitrul a cerut repetarea loviturii.

În minutul 72, Coulibaly a fost eliminat de la Nantes.

PSG a primit încă un penalty în minutul 85, iar Tătărușanu a fost aproape să pareze și a doua oară. De această dată, Mbappe a înscris.

Dani Alves a stabilit scorul final în minutul 90+2.

PSG – Rennes este finala Cupei Franței, care se va disputa pe 27 aprilie, pe Stade de France.