VIDEO | Surpriză uriașă la Australian Open! Favorita gazdelor a fost eliminată în semifinale

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 30 ianuarie 2020, ora 07:07,
barty
barty

Americanca Sofia Kenin (locul 15 WTA) s-a calificat în finala de la Australian Open, după ce a învins-o pe australianca Ashleigh Barty (1 WTA), scor 7-6 (6), 7-5. Kenin ajunge în premieră în ultimul act al unui turneu de Mare Șlem și va juca împotriva învingătoarei din partida Simona Halep – Garbine Muguruza.

Meciul a durat o oră și 48 de minute. Ambele jucătoare au servit foarte bine, astfel că s-au înregistrat doar trei break-uri.

În primul set, Barty și Kenin au mers cap la cap până în tiebreak. Australianca a pierdut setul după 8-6, deși a câștigat cu două puncte mai mult decât adversara.

Kenin set AO2020

Sofia Kenin câștigă primul set al semifinalei cu principala favorită, Ashleigh Barty, 7-6 (6), după exact o oră de joc ??➡️ https://bit.ly/38NDrq6Meciul este în direct pe Eurosport 1 și Eurosport Player ?

Publicată de Eurosport pe Miercuri, 29 ianuarie 2020

În setul al doilea, Ashleigh Barty a obținut break-ul în game-ul al treilea și a servit pentru a împinge meciul în set decisiv (la 5-4), dar Sofia Kenin a revenit incredibil și a câștigat următoarele trei game-uri.

Până la Australian Open 2020, Sofia Kenin (21 de ani) nu trecuse de turul 4 într-un turneu de Mare Șlem. Acum, este cea mai tânără finalistă la Melbourne din 2008.

În ultimul act, americanca va porni cu șansa a doua împotriva învingătoarei din partida Simona Halep (locul 3 WTA) – Garbine Muguruza (Spania, 32 WTA).