VIDEO | Surpriză în Cupa Germaniei! Dortmund a fost eliminată la loviturile de departajare

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 06 februarie 2019, ora 08:35,

Borussia Dortmund a fost eliminată din Cupa Germaniei de Werder Bremen la loviturile de departajare, scor 3-3 (2-4)!

Formația oaspete a deschis scorul prin Rashica (‘5), iar Marco Reus a restabilit egalitatea (’45+3) înainte de pauză. Primele 90 de minute s-au terminat cu scorul de 1-1, iar echipele au intrat în prelungiri. Dortmund a condus pe tabelă de două ori, prin Christian Pulisic (‘105) și Achraf Hakimi (‘113), dar Werder Bremen și-a jucat șansa până la capăt și a revenit pe tabelă de fiecare dată prin Pizarro (‘108) și Harnik (‘119).

Oaspeții au profitat de penalty-urile ratate de Paco Alcacer și Maximilian Philipp. Aceștia au câștigat cu 4-2 la loviturile de departajare și s-au calificat în sferturile de finală ale competiției.

Dormund părăsește Cupa Germaniei, iar obiectivul principal rămâne titlul. Formația antrenată de Lucien Favre este lider în Bundesliga și are 7 puncte avans față de locul 2 ocupat de Monchengladbach. În Liga Campionilor, nemții o vor întâlni pe Tottenham într-o dublă manșă de foc.