VIDEO | Surpriză imensă la Paris! Djokovici a pierdut finala cu Hacianov

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 04 noiembrie 2018, ora 18:16,
Hacianov
Hacianov

Rusul Karen Hacianov (locul 18 ATP) l-a învins pe sârbul Novak Djokovici (locul 2 ATP), scor 7-5, 6-4, în finala turneului de Masters Series de la Paris.

La doar 22 de ani, Hacianov își trece în palmares primul trofeu ATP Masters 1000.

Djokovici (31 de ani) întrerupe în mod neașteptat o serie de 22 de victorii consecutive în circuit. Nole nu mai pierduse din luna august, în turneul de la Toronto.

Partida a durat o oră și 40 de minute. Tenismenul sârb a fost vizibil afectat din punct de vedere fizic de semifinala intensă de ieri cu Roger Federer, încheiată după trei ore de joc.

Karen Hacianov a servit excelent (9 ași, 76% frecvența primului serviciu) și a avut un stil de joc agresiv, cu lovituri în forță.

Novak Djokovici a condus în primul set cu 3-1, dar a avut probleme vizibile privind deplasarea pe teren.

Raportul loviturilor direct câștigătoare a fost 31-18 în favoarea rusului, deși sârbul a greșit mai puțin (24-27 este situația erorilor neforțate).

Karen Hacianov a câștigat cel de-al treilea titlu din acest an, toate pe suprafață rapidă în sală (Marsilia, Moscova și Paris). Totodată, rusul nu a pierdut nicio finală jucată în circuitul ATP.

Novak Djokovici era favorit cert înaintea finalei, câștigând patru turnee majore: Wimbledon, Cincinnati, Openul Statelor Unite și Masters-ul de la Shanghai.

Campionul de la Paris va primi 973.480 de euro și 1.000 de puncte în clasamentul mondial, în timp ce învinsul va fi recompensat cu 477,315 euro și 600 de puncte ATP.

Luni, Karen Hacianov va urca pe locul 11 în lume, pentru prima dată în carieră. Novak Djokovici va ocupa prima poziție în clasamentul ATP, devansându-l pe ibericul Rafael Nadal.