VIDEO | ”Super-Simo” a defilat în turul doi la Miami Open! Victorie într-o oră și 3 minute

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 23 martie 2019, ora 08:13,
Halep Miami
Halep Miami

Simona Halep (3 WTA) s-a impus împotriva americancei Taylor Townsend (96 WTA), scor 6-1, 6-3, în turul al doilea de la Miami. Meciul a durat o oră şi trei minute.

În primul set, sportiva româncă a reușit trei break-uri, iar în setul secund, Simona nu i-a dat șanse americancei și s-a impus cu 6-3, reușind două break-uri. În urma acestei victorii, Halep va încasa aproximativ 49.000 de dolari și 65 de puncte WTA.

În setul secund, ”Super-Simo” a cerut ajutorul noului ei antrenor, Daniel Dobre. Sportiva româncă s-a consultat cu acesta la scorul de 3-2.

În următorul meci, Simona va juca împotriva slovenei Polona Hercog (93 WTA). Sportiva din Slovenia a trecut în turul al doilea de Misaki Doi (112 WTA), scor 7-6(4), 6-4.