VIDEO | Ştefan Radu, revenire cu pasă decisivă! Lazio, victorie dificilă cu Crotone

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 12 martie 2021, ora 19:40,
Italy: SS Lazio VS Cagliari Calcio

Ştefan Radu a revenit pe gazon după ce în februarie a suferit o operaţie de hernie inghinală. Românul a centrat la primul gol al echipei sale în meciul cu Crotone.

Lazio s-a impus cu emoţii, scor 3-2, după ce oaspeţii au reuşit să egaleze de două ori pe parcursul partidei. Milinkovic-Savic a deschis scorul în minutul 14 din centrarea perfectă a lui Radu.

Caicedo a marcat golul victoriei pentru Lazio cu cinci minute înainte de final.

Ştefan Radu, aproape de record

Meciul cu Crotone a fost partida cu numărul 399 disputată de Ştefan Radu în tricoul lui Lazio. Fundaşul român se află la două partide distanță de recordul lui Giuseppe Favalli, care ocupă locul 1 all-time.

Lazio este pe locul al şaptelea în Serie A, la patru puncte de locurile care asigură prezenţa în următorul sezon din UEFA Champions League. Locul al patrulea este ocupat chiar de rivala AS Roma.

Pentru Lazio, urmează returul cu Bayern Munchen din optimile Ligii Campionilor. Bavarezii s-au impus cu 4-1 pe Olimpico în tur şi sunt cu un picior în sferturi înaintea returului.