VIDEO | Spiderman Radu face senzație și la antrenamente! Intervenție spectaculoasă la o „Panenka”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 09 septembrie 2018, ora 15:30,
ionut radu spiderman

Ionuț Radu a apărat un penalty la U21 în prelungirile partidei România-Portugalia, la scorul de 2-1 pentru tricolorii lui Mirel Rădoi. Reușita lui”Spiderman” nu este însă întâmplătoare.

Tânărul portar de la Genoa a apărat penalty-ul în minutul 90+9, la ultima fază a unui meci ăe care România l-a încheiat în nouă jucători (Vezi faza de la minutul 7 al videoclipului).

Ionuț Radu are intervenții de senzație și la antrenamente. A reușit să evite golul, deși plecase pe colțul drept, iar jucătorul care a executat lovitura a apelat la o „Panenka”! Cel supranumit „Spiderman” s-a ridicat și a respins spectaculos peste poartă.

Penalty vs Ionuț Radu

Ce se întâmplă când încerci o „scăriță” de la 11 metri în fața eroului naționalei U21 din Portugalia, Ionuț Radu ?⤵România U21 – Bosnia-Herțegovina U21, marți, ora 19:00, stadion ViitorulBilete aici ? bit.ly/2oL4ayy

Publicată de Echipa națională de fotbal a României pe Duminică, 9 Septembrie 2018

Ionuț Radu e din 2013 în Italia, iar Genoa a plătit vara aceasta 7,5 milioane de euro pentru a-l lua definitiv de la Inter, de unde îl împrumutase.

Tânărul portar român este cotat la 3 milioane de euro.