VIDEO | Spectacol total la Sfântu Gheorghe! În inferioritate, Sepsi a dat două goluri Viitorului și a salvat un egal

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 27 iunie 2020, ora 22:09,
sepsi viitorul

Sepsi Sfântu Gheorghe și FC Viitorul au remizat, scor 3-3, în etapa a șasea din play-out-ul Ligii 1. A fost cel mai spectaculos meci de la reluarea campionatului, în condițiile în care echipa gazdă a înscris de două ori în inferioritate numerică, în repriza a doua, și a revenit de la 1-3.

Viitorul și-a creat rapid un avantaj de două goluri, după reușitele lui Gabi Iancu (11′ – penalty) și Virgil Ghiță (17′).

În prelungirile primei reprizei, Lorand Fulop a redus din handicap pentru Sepsi.

În minutul 48, Nicolae Carnat, mijlocașul gazdelor, a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

În minutul 64, echipa din Sfântu Gheorghe a primit un penalty, iar Gabriel Vașvari a înscris.

În minutul 86, Sepsi a reușit o egalare incredibilă. Safranko, introdus pe teren în repriza a doua, a marcat cu o lovitură de cap.

În urma acestui rezultat, Viitorul se menține pe primul loc în clasamentul play-out-ului Ligii 1. Sepsi e pe poziția a doua.