VIDEO | Spectacol total la Australian Open! Djokovic a câștigat ”clasicul” cu Federer. ”Roger nu a fost în cea mai bună formă!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 30 ianuarie 2020, ora 17:53,
djokovic-federer

Novak Djokovic (2 ATP) s-a impus în ”clasicul” cu Roger Federer (3 ATP) și s-a calificat pentru a opta oară în finala Australian Open.

Sârbul s-a impus în trei seturi, la capătul unui meci care a durat două ore și 18 minute, scor 7-6 (1), 6-4, 6-3.

În urma victoriei sale, ”Nole” a ajuns la scorul de 11-6 în întâlnirile cu Federer din cadrul Grand Slam-urilor, scorul general fiind de 27-23 în favoarea sârbului.

Djokovic este cel mai titrat jucător din istoria Australian Open, cu șapte trofee, și poate ajunge la cota opt, după marea finală.

Acesta a cucerit competiția de la Melbourne în 2008, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016 şi 2019.

”Îl respect pe Roger pentru că a venit aici în această seară. Era clar că s-a accidentat. Nu a fost în cea mai bună formă și nici nu s-a apropiat de ceea ce poate. A avut nevoie de ajutor medical după ce a pierdut primul set. Îl respect pentru că a venit și a încercat să dea tot ce ar mai bun!” a declarat ”Nole” după meci.

”Sunt fericit la sfârșitul zilei. Trebuie să fiu fericit cu tot ce am reușit. Am jucat bine, dar cred că pot mai bine de atât. E un rezultat foarte bun să ajungă până aici” a declarat și Federer.

În marea finală de la Australian Open, Djokovic va întâlni câștigătorul meciului Dominic Thiem – Alexander Zverev, partidă programată mâine, 31 ianuarie.

Vezi și VIDEO | Simona Halep și-a ales favorita pentru finala Australian Open. „Poate să devină numărul 1 în lume”