VIDEO | Spectacol total în Liga Campionilor! Bayern a făcut show cu Lazio. Chelsea a câștigat duelul cu Atletico de la București

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 24 februarie 2021, ora 00:53,
Lazio vs Bayern Monaco – Uefa Champions League 2020 2021

Spectacolul a fost la el acasă în Liga Campionilor!

Bayern, campioana en-titre a Europei, s-a impus la scor cu Lazio. Bavarezii au învins cu 4-1 gruparea italiană.

În prima repriză, Robert Lewandowski a deschis scorul pentru nemți, tânărul Musiala a majorat avantajul, iar Sane a dus rezultatul la 3-0.

Cu golul de pe Olimpico, Lewandowski a ajuns la 72 de reuşite în UEFA Champions League. L-a depăşit pe Raul Gonzalez şi este al treilea în topul marcatorilor all-time, după Ronaldo (134) şi Messi (119). Englezul Musiala, care va împlini 18 ani peste două zile, a stabilit şi el un record: este cel mai tânăr insular care marchează în UEFA Champions League.

În repriza secundă, ambele goluri au fost marcate de italieni. Acerbi a marcat în proprie poartă, iar Correa a înscris singurul gol al lui Lazio.

În celălalt meci al serii, Chelsea a învins-o pe Atletico Madrid la București, pe Arena Națională, scor 1-0.

Giroud a reușit unul dintre cele mai memorabile goluri din cariera sa, cu o reuşită care a făcut înconjurul planetei. Golul victoriei pentru Chelsea a fost anulat pentru ofsaid, dar validat ulterior după intervenţia VAR. Mingea a ajuns la atacantul francez după o degajare ratată a lui Hermoso.