VIDEO | Spectacol total în derby-ul Boca – River! Câștigătoarea Copa Libertadores se decide la retur

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 12 noiembrie 2018, ora 09:28,
boca-river
boca-river

Boca Juniors a remizat pe teren propriu cu marea rivală River Plate, scor 2-2, în manșa tur a finalei Copa Libertadores. Partida a fost amânată pentru o zi din cauza ploii torențiale.

Pe ‘La Bombonera’ din Buenos Aires, cei peste 40.000 de spectatori au creat o atmosferă unică. A fost o mare galben-albastră care și-a împins de la spate favoriții.

Boca a deschis scorul în minutul 34, prin atacantul Ramon Abila. Dar River a egalat în mai puțin de 60 de secunde, după reușita lui Lucas Pratto.

La ultima fază a primei reprize, Dario Benedetto, introdus pe teren în minutul 27, le-a readus pe gazde în avantaj cu o execuție superbă.

Actul secund a fost lipsit de ocazii clare de gol. River a egalat la doi după autogolul lui Carlos Izquierdoz din minutul 61.

În minutul 90, Boca Juniors a ratat o șansă uluitoare de a înscris. Carlos Tevez i-a pasat perfect lui Dario Benedetto, care a șutat în portar de la 10 metri.

Boca (4-3-3): Rossi – Jara (Buffarini), Magallan, Izquierdoz, Olaza – Nandez, Barrios, Perez – Villa (Tevez), Abila, Pavon (Benedetto).

River (3-4-1-2): Armani – Maidana, Martinez Quarta ( Fernandez), Pinola – Montiel, Perez (Zuculini), Palacios, Casco – Martinez (Quintero) – Borre, Pratto.

Returul se va juca la 24 noiembrie, pe arena ‘Monumental de Nunez’ din Buenos Aires. Nu se va ține cont de regula golului marcat în deplasare. În caz de egalitate, se va intra în prelungiri, apoi la loviturile de departajare dacă se menține echilibrul.

Boca Juniors a câștigat de șase ori Copa Libertadores, iar River a cucerit acest trofeu în trei rânduri.

finalaCopa Libertadoresargentinariver platederby2-2boca juniors