VIDEO | Spectacol pe zăpadă! 8 goluri marcate într-un meci jucat în ultima etapă a turului din Olanda

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 17 ianuarie 2021, ora 12:51,
SPARTA PSV
SPARTA PSV

O ninsoare căzută aseară a acoperit terenul de joc al arenei din Rotterdam care urma să găzduiască întâlnirea dintre Sparta și PSV Eindhoven.

Acest lucru nu i-a împiedicat pe jucători să fe eficienți în fața porții adverse, iar partida a fost una foarte spectaculoasă pentru cei care l-au privit din fața televizorului. Deși gazdele au deschis scorul repede, „electroniștii” au preluat conducerea partidei și au punctat de patru ori până în minutul 71.

Au fost totuși emoții pentru oaspeți după ce Sparta a revenit pe tabelă cu două goluri care au creat suspans în finalul disputei. Puștiul Malen a avut ultimul cuvânt în prelungiri, iar PSV s-a impus cu 5-3. Trupa din Eindhoven s-a apropiat la un singur punct de Ajax și de Vitesse, echipele aflate la egalitate de puncte în frunatea clasamentului. În ciuda înfrângerii, învinșii se mențin în prima jumătate a clasamentului din Eredivisie.