VIDEO | Spectacol la Pitești! Șapte goluri în FCSB – Hermannstadt!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 14 iulie 2019, ora 21:57,
coman si vana

FCSB s-a impus cu 4-3 în partida cu Hermannstadt, din prima etapă a sezonului.

Florinel Coman a fost jucătorul meciului pentru FCSB. Fotbalistul pe care Gigi Becali speră să ia o avere a deschis scorul în minutul 23, după o fază lucrată perfect de roș-albaștri.

Coman a preluat cu exteriorul după pasa lui Roman și l-a învins cu ușurință pe Figueiredo

FCSB s-a desprins în minutul 30. Golul al doilea a plecat tot de la Coman: A pasat inteligent, iar Hora a înscris elegant, din fața portarului sibienilor.

Chiar înainte de pauză, în minutul de prelungire, Hermannstadt a reușit să reducă din handicap. Apărarea celor de la FCSB a fost statică, Tsoumou s-a întors în careu și a trimis imparabil.

Roș-albaștrii au înscris și golul al treilea după pauză. Intrat de doar 1 minut, Dennis Man a marcat pentru 3-1, din pasa lui Tănase, în minutul 53.

Bucuria roș-albaștrilor a fost scurtă. Sibienii au mai înscris o dată, după numai 4 minute, prin Dandea.

Roș-albaștrii au avut din nou emoții în minutul 61. Yazalde a trimis în poartă, dar golul a fost anulat corect pentru ofsaid.

FCSB a liniștit meciul în minutul 80. Nedelcu a refăcut avantajul de două goluri, cu o lovitură de cap.

Hermannstadt a reușit însă să mai înscrie o dată, în prelungiri. Sibienii au obținut un penalty, a ratat Dâlbea, dar până la urmă Debeljuh a reușit să trimită în plasă.

FCSB – Hermannstadt s-a terminat 4-3.  Au marcat Florinel Coman ’23, I. Hora ’30, D. Man 53, Nedelcu ’80 / Tsoumou ’45, Dandea ’57, Debeljuh 90+3