VIDEO | Spectacol la Ovidiu! Apărarea Viitorului îi face ‘zile fripte’ lui Hagi

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 28 iulie 2019, ora 22:05,
viitorul-hermannstadt

FC Viitorul a fost din nou protagonista unui meci cu multe goluri! Constănțenii au câștigat pe teren propriu cu FC Hermannstadt, scor 3-2, în etapa a treia din Liga 1.

După o primă repriză fără ocazii mari de gol, Bogdan Țîru a deschis scorul în minutul 51.

În minutul 58, sibienii ar fi putut să primească un penalty, dar arbitrul Radu Petrescu a lăsat jocul să continue după un contact neregulamentar între De Nooijer și Petrișor Petrescu.

Eric a dublat avantajul gazdelor în minutul 63, după o acțiune frumoasă a lui Calcan în banda dreaptă.

După trei ocazii clare, Hermannstadt a reușit să înscrie prin Yazalde, în minutul 75, cu un lob peste portarul Tordai, care a respins mingea greșit.

Viitorul a refăcut diferența de două goluri în minutul 80, prin Andrei Ciobanu. Mijlocașul a șutat senzațional din lovitură liberă, lateral stânga. Mingea s-a dus în vinclul porții.

Hermannstadt a înscris ultimul gol în meci, prin Ionuț Stoica în minutul 89. A fost o altă execuție tehnică spectaculoasă, cu călcâiul.

Viitorul: Tordai – Boboc, Ţîru, V. Ghiţă, De Nooijer – A. Ciobanu, Artean, Tîrcoveanu (Houri ’51) – Eric, G. Ganea (Drăguş ’38), A. Calcan (Dulca ’73). Antrenor: Gică Hagi.

Hermannstadt: Figueiredo – Măţel, O. Viera, I. Stoica, R. Opruţ – R. Pires, Buzan (Yazalde ’63) – P. Petrescu, Jo Santos, Caiado (Tsoumou ’85) – Debeljuh (Blănaru ’62). Antrenor: Costel Enache.

Am bifat astăzi victoria ?⚫️ cu numărul 100!#VFC 3 – 2 #FCH ⚽️ Bogdan Țîru⚽️ Eric de Oliveira Pereira⚽️ Andrei Ciobanu Viitorul Suntem Noi!