VIDEO | Spectacol la Arad! Poli Iași avansează în Cupa României

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 26 septembrie 2018, ora 19:03,
Cupa Romaniei

Politehnica Iaşi s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României, după un meci spectaculos la Arad, cu UTA. Moldovenii s-au impus cu 8-6 după executarea loviturilor de departajare.

După 90 de minute, scorul a fost 2-2Ciprian Rus (4′) și Cristinel Matei (67′) au înscris pentru arădeni, iar Lawson Bekui (45+2′) și Policarpo Mendes da Veiga (84′) au marcat pentru ieșeni.

În prelungiri, Lewis Enoh (97′) a adus în avantaj echipa lui Flavius Stoican, iar David Popa (114′) a egalat pentru gazde.

La loviturile de la 11 metri, Poli Iași a câștigat cu 5-3.

Tot miercuri, s-au mai calificat în optimile de finală ale Cupei României echipele FC Hermannstadt, Universitatea Cluj, Dunărea Călăraşi şi CS Mioveni.

Sporting Lieşti – CS Mioveni 0-3 (Neagu ’40, Balint ’64, Rădescu ‘90)

CSM Slatina – Dunărea Călăraşi 0-2 (Alexandru ‘7, Dobrosavlevici ‘29)

Progresul 1944 Spartac – FC Universitatea Cluj 0-1 (Giurgiu ’35 – penalty)

Academica Clinceni – AFC Hermannstadt 0-2 (Tsoumou ’53, Petrescu ‘66)

În această seară sunt programate partidele Concordia Chiajna – FC Viitorul şi Chindia Târgovişte – CFR Cluj.

uta aradpoli iasics mioveniacademica clincenidunarea calarasiprogresul spartacu clujHermannstadtcupa romanieicsm slatina