VIDEO | Spectacol în Anglia! Pantilimon a primit două goluri, dar echipa lui a câștigat

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 01 ianuarie 2019, ora 20:43,
Pantilimon
Pantilimon

Nottingham Forest, cu Costel Pantilimon în poartă, a câștigat meciul de pe teren propriu cu Leeds United, scor 4-2, în etapa a 26-a din liga secundă engleză.

Gazdele au condus cu 1-0 la pauză, după reușita lui Colback din minutul 5. Philips a fost eliminat de la oaspeți în minutul 41.

Leeds a egalat în minutul 53, prin Clarke. Pantilimon a primit gol la colțul scurt, dar apărarea l-a lăsat descoperit.

Oaspeții au preluat conducerea pe tabelă în minutul 63, după reușita lui Alioski. Mijlocașul a șutat din câțiva metri, imposibil de parat pentru Pantilimon.

Nottingham Forest a revenit spectaculos și a înscris trei goluri într-un interval de opt minute. Colback (69′), Murphy (72′) și Osborn (77′) au declanșat bucuria în tribune.

În urma acestui succes, Nottingham Forest s-a apropiat de zona play-off-ului, fiind pe locul 7. Leeds United rămâne liderul din Championship.

Costel Pantilimon (31 de ani) mai are contract cu Nottingham până în vara anului 2021. În acest sezon, românul a încasat 26 de goluri în 24 de meciuri, reușind 10 partide fără gol primit.