VIDEO | Sorana, OUT de la Australian Open! A fost eliminată de o tenismenă de 15 ani

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 22 ianuarie 2020, ora 08:58,
sorana-cirstea-australian-open-1024×683

Aventura Soranei Cîrstea (29 ani, 74 WTA) la Australian Open s-a încheiat în turul al doilea.

Sportiva româncă a fost eliminată de Cori Gauff, locul 67 WTA, noua senzație a tenisului feminin de doar 15 ani, scor 4-6, 6-3, 7-5.

Sorana a câștigat primul set și a avut 3-0 şi 30-0 pe serviciul adversarei în decisiv, însă nu a reușit să se califice în turul al treilea.

În următorul tur de la Australian Open, Gauff o va întâlni pe Naomi Osaka, locul 4 WTA.

Pentru participarea la Australian Open, Cîrstea va primi 87.500 de dolari şi 70 de puncte WTA.

Cine este Cori Gauff

Gauff este o sportivă din America care la doar 15 ani a reușit să își facă simțită prezența în tenisul feminim odată cu participarea la Wimbledon, anul trecut.

Cori a început să joace tenis la vârsta de 7 ani și a fost inspirată de surorile Williams. La juniori, sportiva din America a câștigat finala French Open în 2018, dar și turneul Orange Bowl.

La Wimbledon, tânăra tenismenă a venit din calificări și a devenit cea mai tânără jucătoare care s-a calificat pe tabloul principal. Aceasta a fost eliminată de Simona Halep în optimile de finală.