VIDEO | Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturi la Budapesta

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 20 februarie 2019, ora 22:34,
sorana-cirstea

Sorana Cîrstea (locul 108 WTA) a învins-o pe sârboaica Alexandra Krunic (57 WTA), scor 6-3, 6-3, și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului în sală de la Budapesta.

Partida a durat o oră și 24 de minute. Cîrstea a reușit 5 ași și a cedat serviciul de două ori, dar a obținut 5 break-uri.

În runda următoare, Sorana Cîrstea va juca împotriva rusoaicei Anastasia Potapova (17 ani, locul 87 WTA). Partida se va disputa vineri.

Sunt foarte fericită pentru victorie, a fost un meci foarte greu… scorul nu arată asta. Sunt mulțumită de modul în care am jucat azi și abia aștept sferturile de finală. N-am mai jucat împotriva Anastasiei… știu că este o jucătoare tânără, din noul val, care joacă bine. De acum încolo, fiecare meci este dificil. Voi fi pregătită„, a spus Sorana la finalul partidei.

Este al doilea sfert de finală pentru Sorana Cîrstea (28 de ani) în acest an, după cel de la Shenzhen, China.