VIDEO | Sorana Cîrstea, în turul trei la US Open! Victorie superbă cu Johanna Konta

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 04 septembrie 2020, ora 00:35,
sorana us open

Sorana Cîrstea s-a calificat în turul al treilea la US Open după o victorie în trei seturi cu britanica Johanna Konta! Românca a pierdut primul set, dar a reuşit să întoarcă soarta meciului cu o prestaţie solidă.

În primul set, Cîrstea a câştigat numai două game-uri în faţa britanicei. Setul al doilea, decis la tie-break, a fost momentul psihologic al meciului. Sorana a salvat două mingi de break, la 4-4 şi 5-5, şi s-a impus în tie-break.

A fost primul set câştigat de jucătoarea din România în faţa sportivei britanice.

Cîrstea s-a impus cu 6-4 în decisiv şi s-a calificat în turul al treilea la US Open.

Eliminarea Johannei Konta, a noua favorită a turneului, este una dintre primele surprize de la US Open în acest an!

În turul al treilea, Sorana Cîrstea, 30 ani, o va întâlni pe Karolina Muchova. Runda a treia este cea mai bună performanţă a jucătoarei din România la US Open. Sorana a mai ajuns în această fază a turneului în 2009.

Sorana Cîrstea ocupă locul 77 în clasamentul WTA, în timp ce Johanna Konta este pe poziţia a 13-a. Cele două s-au mai întâlnit de două ori în circuitul WTA, ambele partide fiind câştigate de Konta în două seturi.