VIDEO | Sorana Cîrstea, favorită să ajungă în FINALĂ la Shenzhen! Cine e următoarea adversară

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 01 ianuarie 2019, ora 17:29,
sorana-cirstea

Sorana Cîrstea (locul 84 WTA) s-a calificat azi în sferturile de finală ale turneului de la Shenzhen (China), după ce a învins-o pe franţuzoaica Pauline Parmentier (56 WTA), scor 6-2, 6-2.

Partida a durat o oră și opt minute. Cîrstea (28 de ani) nu a cedat niciodată serviciul și a returnat excelent în fața unei adversare mai bine cotate, dar care a avut deficiențe la deplasarea pe teren.

Au fost multe surprize până acum la Shenzhen, trei favorite fiind eliminate (Caroline Garcia, Anastasia Pavliucenkova și Qiang Wang).

Având în vedere jucătoarele rămase pe tablou, Sorana Cîrstea este considerată favorită să ajungă în finala competiției din China.

În sferturi, românca o va înfrunta pe americanca Alison Riske (locul 62 WTA). Sorana are 4-2 în meciurile directe cu Riske (28 de ani). Cea mai recentă confruntare a avut loc în 2018, la US Open, în primul tur, românca învingând cu 6-3, 3-6, 7-5.

Dacă va trece de Alison Riske, Sorana Cîrstea va juca împotriva învingătoarei din partida Veronika Kudermetova (Rusia, locul 133 WTA) – Vera Zvonareva (Rusia, 109 WTA).

O eventuală calificare în finală la Shenzhen i-ar aduce Soranei Cîrstea 81.251 de dolari și 180 de puncte în clasamentul mondial. Românca are un trofeu WTA în carieră (Tașkent 2008) și două finale (Budapesta 2007, Toronto 2013).