VIDEO | Sorana Cîrstea a ratat o șansă de aur! A pierdut în finală la Tașkent

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 28 septembrie 2019, ora 16:27,
sorana cirstea

Sorana Cîrstea (locul 96 WTA) a fost învinsă de către belgianca Alison van Uytvanck (61 WTA), scor 6-2, 4-6, 6-4, în finala turneului de la Tașkent, Uzbekistan.

Partida a durat două ore și 25 de minute. Românca a ratat șansa să câștige al doilea titlu din carieră.

În setul decisiv, Sorana Cîrstea a irosit toate cele 8 șanse de break avute. Românca și-a pierdut serviciul în game-ul cu numărul trei și n-a mai reușit să revină.

Alison van Uytvanck (25 de ani) a câștigat al doilea trofeu WTA din acest an, după triumful de la Budapesta.

La 29 de ani, Sorana Cîrstea a jucat prima finală WTA după o pauză de 6 ani. Singurul trofeu din carieră l-a cucerit tot la Tașkent, în 2008.

Sorana Cîrstea va primi un cec de 21.400 dolari şi 180 de puncte WTA.