VIDEO | Sorana Cîrstea a fost învinsă de Venus Williams, la Rogers Cup

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 09 august 2018, ora 22:51,
sorana
sorana

Sorana Cîrstea (locul 54 WTA) a pierdut meciul cu americanca Venus Williams (locul 14 WTA), scor 6-7 (4), 4-6, în turul doi al turneului de la Montreal.

Partida a durat o oră și 31 de minute. În ciuda scorului, românca a jucat foarte bine și a avut șansa să câștige primul set, servind la 5-4. În actul secund, ambele jucătoare au avut probleme mari la serviciu.

Sorana (28 de ani) nu a reușit să salveze niciuna dintre oportunitățile de break oferite adversarei. În schimb, Venus (38 de ani) a cedat serviciul de trei ori.

Venus Williams va juca împotriva Simonei Halep (locul 1 WTA) în optimi la Rogers Cup. Meciul ar trebui să aibă loc în această noapte, în jurul orei 03:00 (ora României), pe terenul central de la Montreal.

Pentru prezenţa în turul al doilea, Sorana Cîrstea va primi 14.860 de dolari şi 60 de puncte WTA.