VIDEO | Șoc pentru Barcelona! Înfrângere istorică pe Camp Nou

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 11 noiembrie 2018, ora 19:46,
Barcelona-Messi

FC Barcelona a pierdut meciul de pe teren propriu cu Betis Sevilla, scor 3-4, în etapa a 12-a din campionatul Spaniei. Este prima înfrângere pentru catalani pe Camp Nou în ultimii doi ani! Totodată, Barca n-a mai primit patru goluri acasă din 2003.

Betis a condus cu 2-0 la pauză, după reușitele lui Firpo Junior (20′) și Joaquin (34′).

În repriza a doua, Messi a înscris din penalty (68′), apoi oaspeții au restabilit avantajul de două goluri. Giovani Lo Celso a marcat în minutul 71.

Finalul a fost incendiar! Arturo Vidal (79′) a reaprins speranțele pentru Barcelona, dar eliminarea lui Rakitici (81′) a complicat misiunea catalanilor.

Sergio Canales a înscris pentru 4-2 în minutul 83, iar Leo Messi a stabilit scorul final, după reușita din minutul 90+2.

Ultima înfrângere suferită de Barcelona pe Camp Nou în campionat data din septembrie 2016, cu Alaves. Catalanii întrerup o serie de 42 de meciuri fără eșec.

Pentru prima dată în istorie, FC Barcelona pierde un meci în care Leo Messi înscrie două goluri.

Quique Setien este singurul antrenor din Spania care reușește să câștige atât pe Santiago Bernabeu, cât și pe Camp Nou, în ultimele 10 sezoane.

Din 2003 nu mai primise FC Barcelona patru goluri în fața propriilor fani. Deportivo realiza atunci marea surpriză.

În ciuda înfrângerii cu Betis, FC Barcelona se menține pe primul loc în clasament.