VIDEO | Șoc la Wimbledon! Principalul favorit a fost eliminat

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 11 iulie 2018, ora 20:01,
Federer-Anderson

Elvețianul Roger Federer (locul 2 ATP) a pierdut meciul cu sud-africanul Kevin Anderson (locul 8 ATP), scor 6-2, 7-6 (5), 5-7, 4-6, 11-13, în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon.

Partida a durat patru ore și 17 minute și a fost una dramatică. Federer a condus cu 2-0 la seturi și a avut minge de meci în game-ul 10 din setul trei.

Actul decisiv a durat o oră și jumătate și a fost decis de un singur break.

Anderson a servit excelent (28 de ași), dar a impresionat și cu jocul foarte solid de pe baseline. Sud-africanul a reușit multe slice-uri nereturnabile și s-a descurcat foarte bine la fileu.

Kevin Anderson a înregistrat mai multe lovituri câștigătoare (raport 65-61) și a comis mai puține erori neforțate (31, față de 33 Federer).

Kevin Anderson (32 de ani) ajunge pentru prima oară în carieră în semifinale la Wimbledon. Totodată, este prima victorie în fața lui Roger Federer, după patru eșecuri.

Sud-africanul va juca în runda următoare cu învingătorul din partida John Isner (SUA, locul 10 ATP) – Milos Raonic (Canada, locul 32 ATP).

Roger Federer (36 de ani) este campionul en titre de la Wimbledon. Elvețianul are în palmares 8 trofee în acest turneu de Mare Șlem.viewscnt