VIDEO | Simona Halep s-a calificat în semifinale la Cincinnati

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 18 august 2018, ora 08:30,
Halep-Cincinnati

Simona Halep (locul 1 WTA) a câștigat meciul cu ucraineanca Lesia Țurenko (locul 44 WTA), scor 6-4, 6-1, în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Cincinnati, SUA.

Partida a durat o oră și 17 minute. Românca a început ezitant la serviciu, pe care l-a cedat de două ori în primele patru game-uri. Halep a revenit de la 1-4 în primul set.

În actul secund, Țurenko a cedat și a comis multe erori neforțate, dar a acuzat și probleme medicale.

Simona a servit destul de slab, având un procentaj de reușită de numai 44% cu prima minge.

În semifinale, Simona Halep va juca împotriva bielorusei Arina Sabalenka (locul 34 mondial), cea care a produs surpriza și a trecut de americanca Madison Keys (locul 13 WTA), scor 6-3, 6-4.

Halep (26 de ani) și Sabalenka (20 de ani) s-au mai întâlnit o singură dată, în acest an, în sferturile de finală ale turneului de la Shenzhen. Românca a câștigat cu 6-2, 6-2.

Simona Halep a fost semifinalistă la Cincinnati în 2016 şi finalistă în 2015 şi în 2017.

Semifinala Simona Halep – Arina Sabalenka este programată sâmbătă, pe terenul central, cu începere de la ora 23.00.

În cealaltă semifinală a turneului de la Cincinnati se vor înfrunta Petra Kvitova (Cehia, locul 6 WTA) și Kiki Bertens (Olanda, locul 17 WTA).