VIDEO | Simona Halep, primele declarații după victoria împotriva Lesiei Tsurenko!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 20 februarie 2019, ora 13:40,
Halep-Dubai-2

Simona Halep (2 WTA) s-a impus în minimum de seturi împotriva Lesiei Tsurenko (23 WTA), scor 6-3, 7-5, și s-a calificat în sferturile competiției de la Dubai!

Sportiva româncă a explicat că meciul a fost unul greu, iar vântul i-a dat bătăi de cap. Ea a declarat că este fericită pentru victorie și i-a mulțumit ambasadorului României din Abu Dhabi, Adrian Măcelaru, pentru prezența la meci.

”Sunt foarte mulțumită fiindcă nu a fost ușor să joc astăzi. Vântul ne-a făcut probleme amândurora. Am stat concentrată pentru fiecare minge. Știam că trebuie să lupt împotriva ei. Sunt fericită că m-am calificat în următoarea rundă. Mă simt mai puternică în fiecare zi. Am fost supărată după finala pierdută. (n.r de la Doha). Cele două meciuri pe care le-am câștigat aici îmi oferă încredere. Mă simt din ce în ce mai bine. (n.r. întrebată despre prezența la meci a ambasadorului României din Abu Dhabi, Adrian Măcelaru) Este o onoare. Vă mulțumesc pentru prezență. A fost o plăcere să joc și să câștig în fața dumneavoastră.” a declarat Simona Halep pentru WTA.

În sferturi, Halep va juca împotriva învingătoarei partidei Belinda Bencic (45 WTA) – Aryna Sabalenka (9 WTA).

”Super-Simo” a rămas favorita numărul 1 în cursa pentru trofeul turneului Premier 5 de la Dubai!