VIDEO | Simona Halep, eliminată în optimi la Cincinnati, după un meci spectaculos

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 16 august 2019, ora 07:38,
halep
halep

Simona Halep (locul 4 WTA) s-a oprit în optimile de finală ale turneului de la Cincinnati, SUA, după ce a fost învinsă de către americanca Madison Keys (18 WTA), scor 6-1, 3-6, 7-5.

Începând din 2013, Halep a ajuns cel puțin în faza sferturilor de finală la Cincinnati, iar în ultimii doi ani a jucat finala.

Meciul a durat puțin peste două ore. Simona a avut din nou probleme la piciorul stâng, după accidentarea suferită la tendonul lui Ahile pe durata Rogers Cup.

În setul decisiv, jucătoarea din România a revenit de la 0-3 și nu a mai cedat serviciul până în game-ul al 12-lea.

Madison Keys (24 de ani) a reușit abia a doua victorie în cele şapte confruntări directe cu Simona Halep (27 de ani).

Sportiva din SUA a reușit lovitura zilei în turneul de la Cincinnati.

În faza sferturilor de finală, Keys o va întâlni pe conaționala Venus Williams (locul 65 WTA).

După turneul de la Cincinnati, Simona Halep va participa la Openul Statelor Unite, ultimul turneu de Mare Șlem al anului, programat în perioada 26 august – 8 septembrie.