VIDEO | Simona Halep e MAGICĂ! WTA a realizat topul celor mai spectaculoase puncte obținute de sportiva româncă

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 17 februarie 2019, ora 10:06,
Halep-victorie

Simona Halep (3 WTA) a pierdut finala turneului de la Doha cu Elise Mertens (21 WTA), scor 3-6, 6-4, 6-3. Sportiva româncă va intra în istoria acestei competiții prin faptul că a câștigat 18 puncte la rând.

Halep a condus cu 6-3, 2-0, dar a avut probleme fizice spre finalul setului decisiv. Simona a fost jucătoarea mai agresivă și mai spectaculoasă, reușind mai multe lovituri direct câștigătoare.

WTA a realizat clasamentul celor mai spectaculoase puncte obținute de sportiva româncă!

Pe primul loc este punctul reuşit în al doilea set din meciul cu Julia Goerges (sferturi), moment în care chiar și adversara a aplaudat-o.

Simona Halep (3 WTA) va participa săptămâna viitoare la turneul de la Dubai. Sportiva româncă va juca direct în turul doi, cu învingătoarea dintre Eugenie Bouchard (80 WTA) și Vera Lapko (60 WTA).

”Super-Simo” este cap de serie numărul 3 la turneul de la Dubai. Sportiva româncă poate întâlni pe partea ei de tablou jucătoare importante din circuit precum- Naomi Osaka, Garbine Muguruza sau Elina Svitolina.