VIDEO | Simona Halep, după revenirea fantastică. „Sunt mai puternică mental!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 10 februarie 2021, ora 15:39,
Simoina Halep Australian Open

Simona Halep a reuşit o revenire fantastică în setul decisiv al întâlnirii cu Ajla Tomljanovic şi s-a calificat în optimile Australian Open. Jucătoarea din Australia a condus cu 5-2 în setul decisiv.

Halep a fost în formă şi la interviul de la finalul partidei, acolo unde i-a făcut pe fanii din tribune să izbucnească în hohote de râs.

„Felicitări, astăzi au ieşit din turneu două din primele zece favorite. Ne bucurăm că nu ai ieşit şi tu!

– Şi eu mă bucur!” – a spus Halep cu zâmbetul pe buze.

„Mă așteptam să joace așa. Știam că lovește puternic, dar a fost mai greu de cât mă așteptam. Mă bucur că acum pot zâmbi și sunt foarte fericită.

Da, am vorbit mult cu mine și nu eram chiar optimistă. Nu am vorbit despre scor, dădeam vina pe mine că nu sunt suficient de puternică astfel încât să joc cu eal. Dar în cele din urmă am arătat că sunt mai puternică mental. Mi-am dorit mult să câștig meciul și nu am renunțat.

Nu cred că am jucat una împotriva celeilalte (n.r. despre Kudermetova). Deci va fi o noua provocare. O să urmăresc niște filmulețe cu ea, așa cum fac când am meci cu o jucătoare pe care nu am mai întâlnit-o. Dar acum vreau să mă recuperez. Dacă voi fi la capacitate maximă, pot câștiga” – a spus Simona.

Simona Halep şi Veronika Kudermeţova, adversara sa din optimi, nu s-au întâlnit până acum niciodată în circuitul WTA.