VIDEO | Simona Halep are planuri mari înaintea turneului de la Dubai

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 29 ianuarie 2019, ora 19:35,
Dubai-Halep
Dubai-Halep

Simona Halep (locul 3 WTA) vrea să câștige turneul de la Dubai, Emiratele Arabe Unite, și să urce în clasamentul mondial. Românca s-a impus în competiția de categorie Premier 5 în anul 2015.

Turneele de la Doha (11-16 februarie) și Dubai (17-23 februarie) sunt importante și prin prisma colaborării cu antrenorul belgian Thierry Van Cleemput, care o va însoți pe Simona pentru o perioadă de probă.

Abia aștept să mă întorc la Dubai. Îmi aduc aminte cu plăcere momentul când am câștigat titlul, am început turneul puțin accidentată și nu prea aveam încredere în șansele mele de a câștiga. Dar la final a fost un moment special„, a spus Halep.

Looking forward to being back at Dubai Duty Free Tennis Championships next month! Tickets are on sale now ➡️ https://dubaidutyfreetennischampionships.com/tickets/available-tickets/

Publicată de Simona Halep pe Marţi, 29 ianuarie 2019

Halep (27 de ani) n-a mai jucat la Dubai din 2016, când s-a oprit în faza optimilor de finală.

Fiind un turneu de categorie Premier 5, câștigătoarea va primi 900 de puncte WTA și aproape 600.000 de dolari.

Simona Halep a pierdut primul loc în ierarhia WTA, după 48 de săptămâni consecutive şi 64 de săptămâni în total.