VIDEO | Simona Halep a abandonat în meciul cu Angelique Kerber, în turul 2 al turneului de la Roma

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat miercuri, 12 mai 2021, ora 20:08,
SIMONA HALEP

Simona Halep (29 de ani, 3 WTA) a abandonat în meciul cu Angelique Kerber (33 de ani, 26 WTA) marți, la Roma, în turul 2 al turneului de la Foro Italico. Jucătoarea română de tenis conducea cu scorul de 6-1, 3-3.

Constănțeanca s-a dezlănțuit în primul act, în fața nemțoaicei. Primul set a fost adjudecat de Halep în 27 de minute.

Halep a câștigat primul punct al meciului, cu dificultate, apoi a salvat două mingi de break. A luat primul game până la urmă, apoi a făcut break. Kerber a reușit un rebreak, apoi Halep s-a impus în următoarele patru game-uri, câștigând primul set cu 6-1.

Simona Halep. Foto: Profimedia

A treia jucătoare a lumii a început actul secund al partidei cu Kerber, cu un break, iar apoi s-a impus pe propriul serviciu. Kerber a arătat semne de revenire, scorul a ajuns 3-3, iar Halep a acuzat probleme medicale și a abandonat.

Constănțeanca a suferit o accidentare la gamba piciorului stâng. Sportiva a cerut ajutorul staff-ului medical și a izbucnit în lacrimi, din cauza durerilor. „Păi nu știu cum. Nu am făcut nimic.”

Simona Halep a câștigat ultima ediție a turneului, disputat anul trecut, în luna septembrie.

Confruntarea din turul secund al competiției WTA 1000 de la Roma a consemnat a 14-a întâlnire directă dintre Simona Halep și Angelique Kerber, inclusiv în jocurile din FED Cup. Românca avea un avantaj minim, 7-6.

Ultima confruntare dintre cele două a avusese loc în 2019, la Eastbourne, în sferturile competiției. Nemțoaica s-a impus în două seturi, 6-4, 6-3.

Învingătoarea duelului Simona Halep – Angelique Kerber va juca împotriva sportivei care se va impune în confruntarea dintre Jelena Ostapenko (49 WTA) și Ajla Tomljanovic (80 WTA).

Kerber a trecut în primul tur de Alize Cornet (60 WTA), în minimum de seturi, 6-2, 7-5.