VIDEO | Simona Halep a fost învinsă în turul 1 la Miami! Românca a prestat un joc solid, după 18 luni de absență

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat miercuri, 20 martie 2024, ora 00:41,
Simona Halep

Jucătoarea română de tenis Simona Halep a pierdut cu 6-1, 4-6, 3-6 în fața spaniolei Paula Badosa (80 WTA) în primul tur la Miami Open.

Simona Halep a stat pe teren exact două ore în părimul tur la Miami Open

A fost primul meci pentru dubla câștigătoare de turnee de Mare Șlem după o pauză de 1 an, 6 luni și 19 zile, cauzată de faptul că a fost depistată pozitiv la un test antidoping.

Simona a revenit la Miami, în aclamaţiile fanilor români, încrezătoare şi zâmbitoare. Aşa cum a declarat în repetate rânduri, ea nu avea nicio aşteptare, ci doar voia să vadă cum simte jocul, după o lungă pauză.

Românca a început meciul în forță, câștigând primul set în 39 de minute. Absența din circuitul WTA s-a văzut în partea a doua a confruntării, când Halep a acuzat o durere la umărul drept.

În setul trei, Simona a început să dea semne de frustrare şi nervozitate, iar la 1-1, Badosa a reuşit break-ul, după ce Halep a făcut un game slab, cu multe greşeli.

Românca a recuperat game-ul la 2-2, însă imediat Badosa a câșțtigat pe serviciul româncei, iar break-ul s-a dovedit a fi decisiv.

Pentru prezența pe tabloul principal la Miami Open, după un wild card primit din partea organizatorilor, Halep se va alege cu 10p.

Rămâne de văzut dacă îi vor fi date înapoi cele 1000 de puncte pe care le avea în iulie 2023, când a expirat, de drept, suspendarea primită pentru dopaj.

În turul doi, Paula Badosa va evolua împotriva belarusei Aryna Sabalenka (2 WTA, cs 2). Aceasta a decis să rămână în turneu, chiar dacă iubitul ei s-a sinucis, dar a pus condiția să nu vină la conferințele de presă de după meci(uri).

Halep nu a mai jucat un meci oficial din 29 august 2022, când era învinsă de Daria Snigur cu 6-2, 0-6, 6-4, în primul tur la US Open.