VIDEO | Simona, eliminată de la Sydney! Ashleigh Barty s-a impus în două seturi

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 09 ianuarie 2019, ora 00:23,
simona us open

UPDATE 7.17: Simona Halep, eliminată de la turneul de la Sydney! Ashleigh Barty s-a impus în două seturi, 6-4, 6-4.

UPDATE 7.09: Barty își salvează game-ul . Simona a avut două mingi de break. „Ash” conduce cu 5-4. Simona servește pentru a rămâne în meci.

UPDATE 7.04: Barty recuperează break-ul și anulează șansa Simonei de a se desprinde. 4-4.

UPDATE 6.58: Simona face break-ul în game-ul 7! Este 4-3 în setul al doilea, după ce Barty ș-a câștigat pe primul cu 6-4. mama Simonei se află în tribună.

UPDATE 6.55: Game alb al Simonei Halep! Din nou egalitate, 3-3.

UPDATE 6.51: Barty a adunat cinci ași până acum. Simona nu are niciunul. Serviciul o ajută din nou pe jucătoarea din Australia, care se impune în game-ul 5. Este 2-3. Simona a avut două mingi de break.

UPDATE 6.47: Simona egalazează din nou. Halep – Barty 4-6, 2-2.

UPDATE 6.43: Ashleigh Barty conduce cu 2-1 în setul 2. Australianca servește foarte bine.

UPDATE 6.40: Simona se impune greu în game-ul 2, pe propriul serviciu, după ce a salvat trei mingi de break. 1-1.

UPDATE 6.35: Barty câștigă primul game al setului 2. Este 0-1. Game alb.

UPDATE 6.30: Minge de set pentru Ashleigh Barty fructificată dfe australiancă! Barty se impune în primul set după un game în care a reușit mai multe lovituri spectaculoase pe serviciul Simonei! Barty câștigă primul set cu 6-4.

UPDATE 6.25: Moment important. Simona pierde șansa unui break, de la 0-40. Barty a revenit spectaculos și și-a făcut serviciul.  4-5.

UPDATE 6.22: 4-4! Simona își câștigă serviciul la zero.

UPDATE 6.18: Barty se impune în game-ul 7.  3-4.

UPDATE 6.15: Simona reușește egalarea după un nou game de luptă. Echilibru la jumătatea primului set, 3-3.  Vântul bate cu putere la Sydney.

UPDATE 6.10: Din trei mingi de rebreak, Simona a pierdut două. O fructifică pe cea de-a treia și recuperează imediat break-ul. 2-3

UPDATE 6.05: Barty reușește primul break și se desprinde la 2 game-uri.

UPDATE 5.59: Barty păstrează avantajul serviciului și conduce cu 2-1.

UPDATE 5.55: Halep își face serviciul, la rândul ei. 1-1 în Setul 1

UPDATE 5.53: Barty câștigă primul game al meciului pe propriul serviciu. Simona a luat trei puncte.

UPDATE 5.49: A început meciul! Simona a obținut primul punct în 2019 pe serviciul lui Barty.

Simona Halep joacă, miercuri, după ora 5.30, la Sydney, primul meci din 2019. Super-Simo o întâlnește pe australianca Ashleigh Barty (15 WTA).

Simona a mai jucat împotriva lui Barty de două ori și s-a impus în două seturi în ambele partide.

A fost 6-4, 6-1 la Montreal și 7-5, 6-4 la Cincinnati, în 2018.

Australianca a anunțat că își propune să o surprindă pe Simona Halep și să o scoată din competiție.

Trebuie să schimb ceva în jocul meu, să vin cu ceva nou. Voi încerca să o surprind pe Simona. Pentru mine, este meciul perfect că o voi întâlni pe Simona înaintea unui Grand Slam. Nu există o metodă de pregătire mai bună decât să joci împotriva celei mai bune jucătoare din lume.

Am pierdut ultimele două meciuri cu ea, dar au fost echilibrate, am avut șansele mele. Fie că pierd, fie că voi câștiga, lucrurile vor fi în ordine pentru mine„, a declarat Ashleigh Barty.

Barty vine după victoria cu 6-3, 6-3 în fața Jelenei Ostapenko, în primul tur al competiției de la Sydney.

Simona a avut o lungă pauză forțată din cauza herniei de disc. Numărul 1 mondial a ratat finalul sezonului trecut din această cauză, inclusiv Turneul Campioanelor.