VIDEO | Silviu Lung, erou în Turcia! „Ne-ai cucerit inimile!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 07 iulie 2020, ora 10:47,
silviu lung
silviu lung

Silviu Lung a fost omul meciului în victoria uriaşă obţinută de Kayserispor, 3-1 cu Beşiktaş. Paradele portarului român au ajutat echipa lui Prosinecki să obţină a treia victorie consecutivă în Superliga Turciei. Cristi Săpunaru a fost şi el integralist la gazde.

Lung jr. a avut trei parade uluitoare în prima repriză. DiabyHutchinson și Burak Yilmaz nu au reuşit să îl învingă! Românul este lider la numărul intervenţiilor reuşite în Superliga Turciei: 104!

La sfârșit, primarul orașului Kayseri, doctorul Memduh Buyukkilic, a postat un mesaj pe Twitter, o dedicație pentru Lung: „Dragă Silviu. Trăiești la Kayseri de trei ani. Ai început să vorbești bine limba turcă. Iubești pastrama și ravioli. Cu performanța din primele 45 de minute, ne-ai cucerit inimile

Lung ar putea ajunge chiar la Beşiktaş după finalul actualului sezon. Contractul său cu Kayerispor expiră în această vară, iar gruparea de pe malul Bosforului îl doreşte pe portarul în vârstă de 31 de ani.

Cu trei victorii consecutive şi un singur gol primit în ultimele trei etape, Kayserispor s-a îndepărtat de zona retrogradării.

În runda următoare, Kayerispor îşi va întâlni fostul antrenor, pe Marius Şumudică, în duelul cu Gaziantep. Meciul va fi şi o confruntare între singurii antrenori străini din Superliga Turciei, Robert Prosinecki şi Marius Şumudică, dar şi o întâlnire între români: Lung şi Săpunaru, la Kayseri – Toşca şi Maxim, la Gaziantep.

Impresionaţi de ultima prestaţie a lui Silviu Lung jr., fanii s-au amuzat pe Internet. Aşa apără Lung şuturile celor de la Beşiktaş, a scris un fan care a postat imagini amuzante pe Twitter.