VIDEO | Set și meci! Budescu a făcut spectacol cu UTA. Scor neverosimil la Arad

Dezastru la Arad! “Bătrâna Doamnă” a fost surclasată de Astra Giurgiu cu 6-0 în ultimul meci al anului.

Astra a început senzațional partida de la Arad. Giurgiuvenii au deschis scorul, în minutul 7, prin Robert Riza (21 ani), după o pasă a lui Budescu. Drept “răsplată” pentru golul marcat, tehnicianul Eugen Neagoe l-a înlocuit pe tânărul mijlocaș cu Mattia Montini (28 ani).

Noul intrat a scos un penalty în minutul 20 pe care Constantin Budescu (31 ani) l-a transformat fără emoții. Arădenii au fost periculoși doar la lovitura lui Ioan Hora din minutul 13.

Budescu 3

După pauza Astra Giurgiu a continuat să domine pe UTA Arad. Golul trei al partidei a fost înscris tot de Constatin Budescu din penalty, în minutul 63.

“Sărmăluță” a reușit tripla în minutul 77. Atacantul israelian Shlomi Azulay (31 ani) a reușit și el o ”dublă” rapidă, în minutele 81 și 84.

În urma acestui rezultat Astra Giurgiu a urcat pe locul 10, în timp ce UTA Arad este pe poziția 9 în Liga 1.

UTA Arad: F. Iacob – Bustea, Erico da Silva, Melinte, Rrumbullaku – Buhăcianu, Albu, Isac, Tescan – Hora, c. Rus
Rezerve: Balauru – Tomozei, N. Roşu, Morar, F. Ilie, C. Popescu, Al. Ioniţă II, D. Rusu, Oroian

Astra Giurgiu: Lazar – Hugo Sousa, Graovac, Găman, Radunovic – Crepulja – David Bruno, Riza, Budescu, V. Gheorghe – Stahl
Rezerve: M. Popa – Dima, Balaure, Azulay, D. Gheorghe, Moise, Montini