VIDEO | Serena Williams, eliminată dramatic la Openul Australiei

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 23 ianuarie 2019, ora 08:33,
serena-williams

Surpriză mare la Melbourne! Americanca Serena Williams (locul 16 WTA) a fost învinsă de către cehoaica Karolina Pliskova (locul 8 WTA), scor 6-4, 4-6, 7-5, în sferturile de finală ale Openului Australiei.

Partida a durat două ore și 12 minute. Williams a condus cu 5-1 în setul decisiv, dar s-a accidentat ușor la gleznă și a pierdut ritmul de joc.

Deși pornea ca favorită clară, Serena Williams (37 de ani) a fost surclasată de către Karolina Pliskova (26 de ani) în schimburile de mingi de pe fundul terenului.

Sportiva din Cehia a greșit foarte puțin – 15 erori neforțate, spre deosebire de cele 37 ale americancei. Serena a reușit mai multe lovituri direct câștigătoare, 57, în comparație cu cele 32 ale Karolinei.

După două sferturi de finală la rând, Pliskova ajunge în premieră în penultimul act la Openul Australiei. Karolina are 10 victorii și nicio înfrângere în 2019.

În semifinale, Karolina Pliskova va juca împotriva japonezei Naomi Osaka (locul 4 WTA), care a trecut tot azi de ucraineanca Elina Svitolina (locul 7 WTA), scor 6-4, 6-1.

În cealaltă semifinală de la Melbourne se vor întâlni cehoaica Petra Kvitova (locul 6 WTA) şi americanca Danielle Collins (locul 35 WTA).

pliskovawtawilliamsserena williamsopenul australieikarolina pliskovaaustraliasferturi de finala