VIDEO| Sepsi – UTA, 3-0: Elevii lui Leo Grozavu, aproape de podium! Arădenii au ajuns la trei eşecuri consecutive

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 17 decembrie 2020, ora 20:39,
Sepsi Uta1
Sepsi Uta1

Meciul dintre Sepsi Sfântu Gheorghe şi UTA Arad, din etapa a 14-a a Ligii 1 s-a terminat cu victoria gazdelor, scor 3-0.

Golurile partidei au fost marcate de Safranko în minutele 32 şi 81, iar Cătălin Golofca a punctat în minutul 85.

Scorul la pauză a fost de 1-0, iar ambele echipe au cerut pe parcursul celor 45 de minute câte un penalty, însă arbitrul nu a acordat nimic. Pe lângă gol, cei de la Sepsi au mai avut si alte ocazii de a marca, dar Bouhenna şi  Achahbar nu au putut fructifica ocaziile avute. Nici UTA nu s-a lăsat mai prejos şi a replicat prin Morar şi Buhăcianu, însă tabela a arătat la pauză doar 1-0 pentru gazde.

Repriza a doua a început cu Sepsi în atac, iar în mintul 81 Safranko a reuşit dubla. UTA a încercat să revină în meci, dar ocaziile avute de Buhăcianu şi Ursu nu au putut fi transformate în gol.

În replică, Cătălin Golofca a reuşit în minutul 85 o acţiune grozavă şi a dus scorul la 3-0, care a şi rămas până la final aşa.

După această victorie, Sepsi a urcat pe locul 4 în Liga 1, având în acest moment 26 de puncte în clasament. De cealaltă parte, UTA a pierdut al treilea meci la rând şi a ajuns pe locul 9 în clasament cu 17 puncte, după 14 jocuri disputate în acest sezon.

Citeşte şi Încă un “câine” a plecat din haită: “Acum fac actele și mă pregătesc să părăsesc Bucureștiul”