VIDEO | Sepsi Sf. Gheorghe, victorie la limită în meciul cu Academica Clinceni

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat miercuri, 28 aprilie 2021, ora 18:26,
Sepsi,
Sepsi,

Sepsi a învins-o pe Academica Clinceni, scor 1-0, miercuri, pe teren propriu, în cadrul etapei a patra a play-off-ului Ligii I.

Covăsnenii au avut prima ocazie a partidei, în minutul 28, prin Achahbar.Deschiderea de scor a venit însă, 10 minute mai târziu. Nouvier a fructificat o pasă a lui Gonzalez, învingându-l pe portarul Ureche.

În ultimul minut de joc, Vașvari a execută o lovitură liberă, dar portarul oapseților a respins în corner.

În urma acestei victorii, Sepsi a acumulat 30 de puncte și ocupă locul 4, în play-off-ul Ligii I. Academica e pe șase, cu 22 de puncte.

Au evoluat următoarele echipe:

Sepsi: Niczuly – Aganovici, Bouhenna, Mitrea, Ştefănescu – Achahbar (Purece ’63), Eder Gonzalez (Kovacs ’63), Vaşvari – Petrila (Golofca ’46), Dumiter (Safranko ’68), Nouvier (Fl. Ştefan ’83). Antrenor Leo Grozavu;

Academica: Ureche – Paşov (Andronic ’46), Patriche, Gardoş (Ciandarov ’65), Dobrescu (Longher ’87) – Cascini, Ventura – Achim, Rusescu, Cordea (Pîrvulescu ’73) – Ciunciucov. Antrenor Ilie Poenaru (pe bancă a stat Marin Dună, Poenaru fiind bolnav de Covid-19).