VIDEO | Sebastian Vettel a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Marii Britanii

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 08 iulie 2018, ora 18:19,
Vettel
Vettel

Pilotul german Sebastian Vettel (Ferrari) a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Marii Britanii, desfășurat pe circuitul de la Silverstone. Finlandezul Valtteri Bottas (Mercedes) a fost lider în ultima parte a cursei, dar a încheiat doar pe locul patru.

După un duel încins, Vettel a reușit să-l depășească pe Bottas în turul 47, apoi nu a mai cedat avantajul.

Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) și finlandezul Kimi Raikkonen (Ferrari) au completat podiumul.

A fost o zi slabă pentru Red Bull Racing: olandezul Mark Verstappen a abandonat, din cauza unei probleme la cutia de viteze, iar australianul Daniel Ricciardo s-a clasat pe locul 5.

Nu mai puțin de șase piloți au abandonat (Romain Grosjean, Carlos Sainz, Marcus Ericsson, Charles Leclerc, Brendon Hartley și Max Verstappen), într-o zi cu temperaturi atipic de ridicate pentru Marea Britanie (50 de grade Celsius la nivelul pistei).

Cvadruplul campion mondial Lewis Hamilton a fost eroul zilei la Silverstone. Britanicul a reușit să revină de pe ultimul loc și a încheiat la două secunde în spatele câștigătorului. În primul tur al cursei, Hamilton s-a ciocnit de Kimi Raikkonen. Apoi Mercedes a avut o tactică riscantă, cu o singură oprire la boxe pentru Lewis.

Este al patrulea succes pentru Sebastian Vettel în acest an, care conduce în clasamentul piloților. Germanul în vârstă de 31 de ani are patru titluri mondiale, dar ultima reușită datează din 2013.

Clasamentul final în Marele Premiu de Formula 1 al Marii Britanii

Clasamentul piloților

Clasamentul constructorilor

Urmează Marele Premiu de Formula 1 al Germaniei, în perioada 20-22 iulie, pe circuitul de la Hockenheim.

formula 1silverstonesebastian vettelferrarimarea britanielewis hamiltonKimi RaikkonenmercedesVettel