VIDEO | Sebastian Vettel a câștigat Marele Premiu de F1 al Belgiei

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 26 august 2018, ora 19:30,
Sebastian-Vettel

Pilotul german Sebastian Vettel (Ferrari) a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei, într-o cursă influențată de accidentul din primul viraj al circuitului de la Spa-Francorchamps.

Vettel a fost urmat de britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) și de olandezul Max Verstappen (Red Bull).

Lewis Hamilton a pornit din pole-position, dar a fost depășit de Sebastian Vettel încă din primul tur, după accidentul destul de serios din primul viraj.

Finlandezul Valtteri Bottas (Mercedes) s-a clasat pe locul patru, iar piloții Force India au confirmat forma bună din calificări: mexicanul Sergio Perez a fost al cincilea, iar francezul Esteban Ocon a fost al șaselea.

În puncte au mai intrat Romain Grosjean (Franţa/Haas-Ferrari), Kevin Magnussen (Danemarca/Haas-Ferrari), Pierre Gasly (Franţa/Toro Rosso-Honda) și Marcus Ericsson (Suedia/Sauber-Ferrari).

Este cea de-a cincea victorie din acest sezon pentru Sebastian Vettel (31 de ani). Germanul s-a apropiat la 17 puncte de Lewis Hamilton în fruntea clasamentului general.

Am avut un început excelent. Nu sunt sigur că Lewis m-a văzut atunci când l-am depășit prin stânga în primul tur. Anul trecut am fost dezamăgit, dar acum am reușit. M-am relaxat imediat după ce am trecut pe prima poziție. După ce a ieșit safety car-ul, pot să spun că am avut o cursă destul de liniștită. Am fost în control„, a spus Vettel, citat de BBC.

După cursa din Belgia, Lewis Hamilton are 231 de puncte, urmat de Sebastian Vettel cu 214 puncte și Kimi Raikkonen cu 146 de puncte.

În clasamentul constructorilor, Mercedes (375 de puncte) și Ferrari (360 de puncte) se luptă pentru supremație.

Etapa următoare, Marele Premiu al Italiei, este programată în data de 2 septembrie.

lewis hamiltonferrarimarele premiuVettelformula 1sebastian vettelbelgiamax verstappen