VIDEO | Seară neagră pentru Sparta Praga. Răbufnirea lui Stanciu după eșec

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 27 octombrie 2018, ora 22:29,
Stanciu-Sparta Praga

Sparta Praga a pierdut dramatic meciul din deplasare cu modesta Zlin, scor 0-1. La finalul partidei, Nicolae Stanciu, cel care a purtat banderola de căpitan, și-a manifestat frustrarea față de lipsa de concentrare a echipei sale.

Sparta Praga și-a creat 15 ocazii de gol, dar nu a reușit să înscrie. Stanciu a avut o șansă uriașă în prima repriză, când s-a aflat într-o poziție bună în careu, dar a șutat în plasa laterală.

Gazdele au dat lovitura în minutul 85. Atacantul francez Jean-David Beauguel a reluat mingea în plasă din apropierea careului de 6 metri. A fost o eroare mare de marcaj din partea fundașilor, iar portarul Niță n-a mai avut ce să facă.

Nicolae Stanciu, Alex Chipciu și Florin Niță au fost integraliști pentru Sparta Praga, iar Bogdan Vătăjelu a intrat pe teren în minutul 80.

A fost cea de-a treia înfrângere consecutivă pentru Sparta Praga în deplasare. Sparta se află pe locul 4 în clasament, la 4 puncte de marea rivală Slavia Praga, care va juca luni.

Pentru a treia oară la rând, nu reușim să înscriem în deplasare. Le cer scuze fanilor pentru acest eșec și le promit că vom da totul pentru a câștigat derby-ul. Ne-am pierdut concentrarea pe final, asta este problema noastră. Dacă vrem să fim o echipă mare și să ne luptăm pentru titlu, trebuie să fim concentrați pe toată durata partidei. Trebuie să luptăm, să nu le oferim adversarilor șansa de a înscrie! Dacă vom continua să jucăm la fel ca azi, nu putem termina campionatul mai sus de locul 4-5„, a spus Nicolae Stanciu la finalul partidei, citat de site-ul oficial al praghezilor.

Derby-ul Sparta Praga – Slavia Praga este programat la 4 noiembrie.

3 goluri și 5 pase decisive a reușit Stanciu în această ediție de campionat. Chipciu a contribuit cu un gol și 2 pase decisive.

nicolae stanciuNitainfrangeresparta pragazlinchipciucehiastanciualex chipciuflorin niță