VIDEO | Seară magică pentru fotbalul românesc! Dan Petrescu: „Cea mai bună performanță din cariera mea”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 12 decembrie 2019, ora 22:30,

CFR Cluj a încheiat faza grupelor din Europa League cu o victorie entuziasmantă împotriva scoțienilor de la Celtic Glasgow, scor 2-0, și a obținut calificarea în 16-imile de finală ale competiției. Antrenorul ardelenilor, Dan Petrescu, a declarat că parcursul european al CFR-ul din acest sezon reprezintă apogeul carierei sale.

În Gruia, Burcă (49′) și Djokovic (70′) au înscris pentru ardeleni. CFR Cluj a încheiat pe locul doi în grupă, după Celtic.

CFR Cluj a stabilit un record de puncte în competițiile europene pentru echipele românești – 12.

A fost un meci ciudat, să zic așa. Nu puteam să cred că, înaintea meciului, presiunea era pe noi, nu pe Celtic, echipa mult mai valoroasă. Mă gândeam că va fi foarte greu să obținem un punct. Prima repriză a fost echilibrată. În schimb, în repriza a doua mereu jucăm mai bine, și în campionat, și în Europa League. Suntem bine pregătiți fizic.

După golul lui Burcă, au fost niște spații pe care le-am fructificat foarte bine. Andrei (Burcă) a făcut un sezon extraordinar, ținând cont că sezonul trecut a jucat la Botoșani. Impecabili ambii fundași centrali, la fel ca toată echipa, vreau să-i felicit.

Sunt convinși că jucătorii sunt foarte obosiți, dar trebuie să câștigăm ultimele două meciuri din acest an pentru a încheia pe primul loc în campionat.

Am avut adversari de top în Europa League, din campionate puternice ale Europei. Mi se pare cea mai bună performanță posibilă pe care puteam să o am în cariera mea de antrenor. Sunt mândru de jucătorii mei.

Mereu au fost zvonuri (n.a. – despre o eventuală plecare la altă echipă), dar deocamdată sunt la CFR Cluj și sunt bine„, a spus Dan Petrescu la finalul partidei.