VIDEO | SCM Râmnicu Vâlcea detonează bomba în Capitală! A învins-o categoric pe CSM București

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 10 octombrie 2018, ora 13:45,
valcea
valcea

SCM Râmnicu Vâlcea a produs una din cele mai mari surprize ale Ligii Florilor din ultimii ani, după ce a reuşit să se impună cu 22-19 chiar pe terenul supervedetelor de la CSM Bucureşti, campioana en-titre.

Este a doua înfrângere în ultimele două luni pentru Cristina Neagu&Co în fața celor de la Vâlcea, după eșecul din Supercupa României.

Cu excepția primului minut, oltencele au condus în permanență pe tabelă și au avut chiar și un avantaj de 6 goluri în minutul 24 (12-6). Ucrainceanca Irina Glibko (fostă jucătoare la CSM București) a fost din nou cea mai bună marcatoare a meciului, cu 9 goluri.

Portărița de doar 18 ani, Diana Ciucă (componentă a naționalelor de juniori și tineret) a reușit un meci de senzație, apărând 5 din cele 7 aruncări de pedeapsă ale bucureștencelor.

Căpitanul Iulia Curea și antrenorul Magnus Johansson au analizat cauzele acestui nou duș rece și au recunoscut că e nevoie de o schimbare de strategie la CSM București.

Pentru fosta campioană a Europei din 2016 urmează acum deplasarea din Germania, unde „tigroaicele” vor da piept duminică în Liga Campionilor cu SG Bietigheim.

csm bucurestidiana ciucamagnus johanssoncristina neaguIrina Glibkoiulia cureahandbalSCM Rm. Vâlcealiga florilor